Skip to content Skip to footer
ab_tr_isbirligi_logo
Kültür Varlıklarını Tanımanın En Eğlenceli Yolu

Hazine Avı

Kültürel mirasımız konusunda farkındalık oluşturmak üzere 2017 yılından beri Hazine Avı etkinliği düzenliyoruz. Etkinlik boyunca gruplar halinde yarışan takımların şifreleri çözerek tarihi mekanlara ulaşmaları hedefleniyor. 

Dünyada özellikle turizm destinasyonlarında yaygın olarak oynanan bu oyunda amaç, gizem çözme araçlarını kullanarak belirli bir bölgeye dikkat çekmek ve katılımcıları o bölge hakkında bilgilendirmek. Bugüne kadar Kemeraltı, Basmane, Bergama ve Kültürpark’ta gerçekleştirdiğimiz 6 Hazine Avı ile 300’ün üzerinde tarihi mekanın 2.752 katılımcıya tanıtılmasını sağladık. Ayrıca dijital platformda 19 Mayıs – Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı teması ile gerçekleştirdiğimiz hazine avı etkinliğine 30.000 kişi katıldı.

Farklı Bölgelerde
80

Hazine Avı

Toplam
8080B

Katılımcı

Birbirinden Değerli
808080+

Tarihi Mekan

Destek Veren
808080+

Gönüllü

Nasıl Yapıyoruz?

Her oyun, düzenleneceği bölge için özel olarak tasarlanıyor. Yoğun araştırma çalışmalarının ardından o bölgede öne çıkan kültür varlıkları ve değerler belirleniyor ve künyeleri oluşturuluyor. Daha sonra bunlar haritalı bir broşüre dönüştürülüyor. Her oyuna özel bir tema belirleniyor. Belirlenen temaya ve bölgedeki kültürel miras öğelerine göre şifreler oluşturuluyor. Zorluk derecesi, şifre tipi ve yürüme mesafesi gibi kriterlere göre rotalar oluşturuluyor. Yarışmacılar şifreleri çözerken, nokta bekçilerimiz tarafından verilen eğlenceli görevleri de yerine getiriyorlar. Bu emek yoğun etkinlik katılımcılara keyifli vakit geçirtirken kültürel mirasımızı daha yakından tanımalarını sağlıyor.

Şifre deyince…  Kimi görsel, kimi sayısal, kimi metinsel olarak hazırlanan şifrelerden bazı örnekleri aşağıdaki bölümde paylaşıyoruz.  

Translate »