Skip to content Skip to footer
ab_tr_isbirligi_logo
Kemeraltı, Kadifekale, Basmane

Broşür ve Haritalar

2.500 yıllık tarihin izlerini taşıyan Kemeraltı, Kadifekale ve Basmane bölgelerinin farklı çağlar, dinler ve kültürleri yaşatan mimari yapılarını ziyaretçi ve turistlere aktarmak üzere harita ve broşürler hazırladık. Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde hazırlanan broşürler İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile basılarak birçok noktada dağıtılmakta.

Özellikle 17. yüzyıldan itibaren kentin ticaret merkezi olarak gelişen Kemeraltı, günümüzde dünyanın en büyük tarihi açık hava çarşılarından biridir. Antik iç limanın rıhtımını oluşturan Anafartalar Caddesi ise yüzyıllardır Kemeraltı’nın kalbi olmuştur.

1671 yılında İzmir’e gelen Evliya Çelebi, buradan Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü liman kenti olarak bahsetmiştir. Farklı inanç ve kültürden insanların bir arada yaşadığı kentin iç limanının bulunduğu Kemeraltı ve çevresinde görkemli hanlar, camiler, hamamlar, çeşme ve şadırvanlar, konaklar, sinagoglar inşa edilmiş; birçok zanaat ve bu zanaatlardan adını alan sokaklar ortaya çıkmıştır.

Cumhuriyet’le birlikte kentin kültür yaşamına önemli katkılar sunan yapılar da kent merkezindeki yerlerini almıştır. Kemeraltı; farklı çağlar, dinler, kültürler ve tüm bunları yaşatan sayısız mimari yapının yanı sıra tarihi çarşının yüzlerce yıldır aktarılan geleneksel zanaatlarını ve eşsiz lezzetlerini barındırıyor.

Basmane, antik çağlardan günümüze birçok dönemin izlerini taşımaktadır. İzmir’in ilk mahallelerine ev sahipliği yapmış; Türklere, Rumlara, Yahudilere ve Ermenilere yuva olmuştur. Basmane’nin sokakları boyunca Osmanlı-Türk ve Rum mimarisini yansıtan konutlar ile Yahudi cemaatinin yaşadığı kortejolar sıralanır.

Basmane; bir zamanlar Anadolu’dan kente gelenlerin ilk karşılaştıkları yer olan Basmane Garı, meşhur Oteller Sokağı, Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın doğduğu Uşakizade Konağı’nın da arasında bulunduğu kentin ileri gelen ailelerinin konakları, cami ve mescitler, kiliseler, hamamlar, butik müzeler, eski sinemalarıyla rengârenk ve bambaşkadır.

Antik kaynaklarda Pagos tepesi olarak bahsedilen Kadifekale, Smyrna Antik Kenti’nin savunma sisteminin merkezi, aynı zamanda en önemli kutsal alanı olmuştur. Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin yanı sıra Beylikler Dönemi’nin de izlerini taşıyan kentin tek bölgesidir.

14. yüzyılın başından itibaren Kadifekale ve çevresi kentin Türk sakinlerinin mekânı olunca, burası Türk İzmir, Latinlerin yaşadığı iç limanın kıyısındaki Liman Kalesi ve çevresi ise Gavur İzmir olarak anılmıştır.

Kent surlarıyla birlikte “Anadolu’da mermerden yapılan tiyatroların en güzeli”  olarak nitelendirilmiş antik tiyatro, gladyatör dövüşlerine dahi tanıklık etmiş stadyum, Bizans Sarnıcı ve kentin ilk mescidi de bu bölgede yer almaktadır.

Yüzyıllar boyunca İzmir’e gelen seyyahların görmeden ayrılmadığı Kadifekale, bugün de kent ve körfezin vazgeçilmez seyir noktası olmayı sürdürmektedir.

Translate »