Skip to content Skip to footer
ab_tr_isbirligi_logo
Bir asırlıklık okul:

Tarihi İstiklal Okulu

İzmir Tarihi Kent Merkezi’nde, İkiçeşmelik (Eşrefpaşa) ile Kestelli caddelerinin kesiştiği köşede yer alan Tarihi İstiklal Okulu, Cumhuriyet döneminin ilk okullarından biri olarak kapılarını eğitime ilk kez 1922 yılında açmış. 1974-75 öğretim yılında artık eğitime uygun şartları sağlayamaması sonucunda kapatılmasının ardından ikinci el eşya deposu olarak kullanılmaya başlanmış. Zaman içinde metruk bir yapıya dönüşen tarihi okul, 2016 yılında Konak Belediyesi tarafından satın alınmış.

2018 yılında Konak Belediyesi ile Derneğimiz, tarihi yapıyı restore ederek yapıya özgün işlevini yeniden kazandırmak üzere işbirliği yaptı. İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) “Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programından destek alınan projede Konak Belediyesi ve İzmir Kültür ve Sanatı Geliştirme Derneği proje ortakları, TARKEM iştirakçi olarak yer aldı.

Ana Giriş Kapısı

İZKA ve Konak Belediyesinin mali desteği ve TARKEM’in mimari ve teknik katkıları ile yaklaşık 2,5 yıl içerisinde KOÇAY firması tarafından restore edilen okul binası “Yenilikçi Öğrenme Merkezi” işlevi ile derneğimizin sosyal girişimi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Koridor
Çok Amaçlı Oda
Asma Kat
Mini Amfi
Atölye
Avlu

Translate »