Skip to content Skip to footer
ab_tr_isbirligi_logo
Süleyman Ferit Eczacıbaşı Anısına...

Eczacıbaşı Itriyat Fabrikası

Süleyman Ferit Eczacıbaşı, 1911 yılında Birinci Beyler Sokağı’nda bir binada Eczacı Süleyman Ferit Darü’l-İstihzaratı (Eczacı Süleyman Ferit İlaç Üretim Evi) adını verdiği bir imalathane kurmuş ve hazır ilaç yapım işini genişletmiştir. 1911 yılında gazetelere verdiği ilanlarda, ‘Müstahzarat-ı Osmani’den Ferit Şurubu’nun imaline başlandığını halka duyurmuştur.

Süleyman Ferit Bey, ilaç imalatı yanı sıra diş macunu, diş tozu, diş suyu, saç suyu, tuvalet ve çocuk pudraları ile Altın Damla, Unutma Beni, Leylak, Dalya, Manolya, Yasemin, Yaz Yağmuru, Fujer, Limon Çiçeği gibi çok ün salmış kolonyalar ve benzeri kozmetik preparatların da imalatını yapmıştır. İmal ettiği Altın Damlası Kolonyası İzmir’in sembolü haline gelmiştir. Süleyman Ferit Bey, kozmetik preparat imalatına başladıktan sonra imalathanesinin adını Eczacıbaşı Süleyman Ferit Müstahzarat ve Itriyat Fabrikası olarak değiştirmiştir.

Yurdunuzdan aldığınızı, yine yurdunuza veriniz.

Süleyman Ferit Eczacıbaşı

Birinci Beyler’de bulunan bu yapı aile tarafından 2014 yılında restore edilmesine rağmen herhangi bir işlev kazandırılmadı. Böylesine önemli bir değeri taşıyan yapının sağlık teması taşıyan “Süleyman Ferit Eczacıbaşı Anı Evi” şeklinde işlevlendirilmesi yönünde projesi hazırlandı. Aileye sunulan projenin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaları sürdürüyoruz.

Restorasyon Öncesi
Restorasyon Sonrası

Translate »