Skip to content Skip to footer
ab_tr_isbirligi_logo
Dünya Mirası Yolculuğu Başlıyor

İzmir Tarihi Liman Kenti - UNESCO Geçici Liste Başvurusu

İzmir, kültürel ve doğal varlıkların korunmasının gerekliği ile ortaya çıkan UNESCO Dünya Miras Listesinde Türkiye’de iki alana sahip tek şehir olma özelliği taşıyor. Üstün evrensel değeri tescil edilen bu alanlar tüm dünya tarafından tanınmakta ve ortak dünya mirası kabul edilmektedir.

Kemeraltı ve çevresinin, “İzmir Tarihi Liman Kenti” temasıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesinde ilk adım olan Geçici Liste’ye girme süreci Derneğimiz koordinasyonunda yürütüldü.

İzmir Valiliği ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Yaşagül Ekinci’nin danışmanlığında, Derneğimiz ve TARKEM ekibinin çalışmaları ile başvuru dosyası çok kısa bir sürede tamamlandı. “The Historical Port City of İzmir” temasıyla oluşturulan söz konusu başvuru dosyası 27 Mart 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edildi ve 14 Nisan 2020 tarihinde UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından kabul edildi.

Yönetim planı ve adaylık dosyası TARKEM tarafından Bakanlık ile gerçekleştirdiği protokol çerçevesinde yürütmektedir. Dernek olarak Danışma Kurulu üyesi olarak sürece katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Translate »