Skip to content Skip to footer

Farkındalık Gezilerimizi Tamamladık!

İzmir’de benzersiz tarihi ve etkileyici mimarilerine rağmen günümüze ulaşamayan kültür mirasının izini sürdüğümüz farkındalık gezileri düzenlendik. Geziler sayesinde İzmir’in yok olan değerleri ile ilgili bilgiler, profesyonel rehberler aracılıyla verilirken aynı zamanda koruma bilinci konusunda farkındalık yaratmayı hedefledik.

“Bir Hayalin Peşinde” teması ile düzenlendiğimiz gezilerin rotası, hazırlık aşamaları ve arazi araştırması ile yaklaşık bir aylık çalışmanın sonucunda tamamlandı.

14 farklı yok olan değeri odağımıza aldığımız rota, İzmir’in üçüncü kez kurulduğu, 2500 yıllık tarihiyle Hellenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin kültürel ve mimari izlerini taşıyan İzmir Tarihi Kent Merkezi’ni kapsayan Kemeraltı ve Basmane bölgelerinde gerçekleşti.

Attila İlhan’ın lise yıllarında kaldığı İzmir Hapishanesi, 1922 Büyük İzmir Yangını’nın izlerini üzerinde taşıyan Çakaloğlu Hanı, Konak Meydanı’nın anıtsal yapısıyken yıktırılan görkemli Sarı Kışla gibi değerler, ziyaret ettiğimiz noktalar arasında yer aldı.

Her bir noktanın hikayesini ise gezi katılımcılarımızın hayal etmesini kolaylaştırmak üzere eski fotoğraflarıyla birlikte paylaştık.

Toplamda beş ayrı gezimizde bizlerle birlikte olduğumuz tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz!

Leave a comment

Translate »