Skip to content Skip to footer

“Ivrea, 20. Yüzyılın Endüstri Şehri” Alan Yönetim Planına Katkıda Bulunduk

Torino merkezli Santagata Vakfı ile UNESCO Bilim ve Kültür Venedik Bölge Bürosu tarafından ortaklaşa düzenlenen UNESCO Dünya Mirasları ve Sürdürülebilir Kalkınma Akademisi, bu yıl katılımcıları ile İtalya’nın İvrea kentinde buluştu.

Altıncı kez düzenlenen Akademi hem kültür alanında faaliyet gösteren profesyonellerin kurumsal ve bireysel kapasitelerini geliştirmesine katkıda bulunmayı hem de bu profesyonellerin deneyimlerini UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan “Ivrea, 20. Yüzyılın Endüstri Şehri”ne aktarmasını hedefledi. 21 – 24 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenen program, saha ziyaretleri ve atölye programlarını kapsadı.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan “Ivrea, 20. Yüzyılın Endüstri Şehri”, İtalyan mühendis Camillo Olivetti’nin İvrea’da kurduğu “Olivetti” şirketi ile paralel kentte gelişen mimari mirası odağına almaktadır. Şirket 1908’de daktilo üretimine başlaması ile birlikte döneminin Avrupa’daki en büyük daktilo üreticisi olmuştur. Alan Yönetim Planı sınırları içerisinde 27 adet mimari mirasa konu olan yapı bulunmaktadır.

Katılımcılar arasında oluşturulan odak gruplar, Alan Yönetim Planı’na katkı sunmak üzere deneyim ve bilgisini Santagata Vakfı yetkilileri, Alan Yönetim Başkanı ve UNESCO Venedik Bölge Bürosu ile paylaştı.

Derneğimiz aynı zamanda Akademi tarafından 24 Ocak 2023 tarihinde çevrim içi olarak düzenlenen toplantıda da konuşmacı olarak yer almıştı.

Leave a comment

Translate »