Skip to content Skip to footer

Kemeraltı Hikayeleri “Kültür İçin Alan” İle Hayat Bulacak

Somut ve somut olmayan kültürel değerlerimizi korumak, yaşatmak ve tanıtmak üzere çalışan İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği (Kentimiz İzmir) bu kez Kemeraltı Hikayeleri‘ne hayat verecek.

Görsel sanatlar ve gösteri sanatları alanındaki kültürel projelere destek sağlayan Kültür için Alan programından destek almaya hak kazanan Derneğimiz, sunduğu proje ile 350 başvuru arasından 39 başarılı projenin arasına girdi.

2.500 yıllık tarihi ile farklı çağlar, dinler ve kültürlere ev sahipliği yapan Kemeraltı mekanlara ruh katan insan hazineleri ile değerlidir. Bu proje ile Kemeraltı insan hazineleri arasından seçilecek 10 hikaye öyküleştirilecek, grafik tasarım ve illüstrasyonlarla görselleştirilecek. Özel baskı ve cilt tekniği ile özel seri hazırlanacak kitaplar ayrıca edebiyatçıları ve grafik/illüstrasyon sanatçılarını bir araya getiren bir sergi ile paylaşılacak. Proje içerisinde hikaye avcıları ve illüstratörler için eğitim ve atölyeler düzenlenerek projenin sürdürülebilirliği de sağlanacak.

Derneğimizle birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Ekonomi Üniversitesi, Gözlüklü Masallar Atölyesi, TARKEM ve Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği işbirliği ile hayata geçecek olan proje ile tarihi ve kültürel değerlerimizin yaşatılması & kültürel mirasımızın korunması konusunda tasarım kültürünün yaygınlaştırılması ve yaratıcı hikaye anlatıcılığının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Leave a comment

0/5

Translate »