Skip to content Skip to footer

Türkiye’nin İlk SKA Hazine Avı İzmir’de Yapıldı

Sürdürülebilir kalkınmayı eğlenceli ve aktif bir şekilde öğrenmek üzere yüzlerce insan İzmir Kültürpark’ta bir araya geldi

Hafta sonunda kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısına rağmen, enerjik İzmirlilerin yüzlercesi 10 Aralık 2022 Cumartesi günü, Türkiye’de ilk kez düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA’lar) temalı kentsel “Hazine Avı”na katıldı. Her biri iki ila dört kişiden oluşan takımlar, İzmir’deki büyük Kültürpark’ta 17 SKA’ya ilişkin ipuçlarını bulmak ve bilmeceleri çözmek için öğleden akşama kadar yarıştılar. Etkinlik, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kentimiz İzmir Derneği ve İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı tarafından düzenlendi.

“SKA’lar, bizi herkesin eşit haklara sahip olduğu sağlıklı bir gezegende, daha iyi bir geleceğe götürecek yol haritamızdır” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton sözlerini şöyle sürdürdü: “SKA’ları gerçekleştirmek için zamanımız azalıyor, dolayısıyla yerel düzeyde ivme kazanmamız önem taşıyor. İzmir’deki hazine avı etkinliğimiz, farkındalıkların artırılması ve aktivizmin desteklenmesi için eğlenceli bir yöntem sunuyor ve bu modeli Türkiye’nin diğer kentlerine de taşımayı hedefliyoruz.”

İzmir’deki etkinlik için özellikle İnsan Hakları Günü seçildi. Etkinliği düzenleyenler, BM’nin kuruluş dokümanı olarak 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin temel ilkesi olan eşitlik ve 2015 yılında tüm BM üye devletlerinin oybirliğiyle kabul ettikleri SKA’ların temel felsefesi olan “kimseyi geride bırakmamak” ile organizasyon arasında doğrudan bağlantı kurdular.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, refahın herkes için adil bir şekilde büyüdüğü, geleceğin şehirlerini yaratmak için çalışıyoruz. 2019 yılında kurduğumuz İzmir Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı ile amacımız, bu hedefe ulaşma yolunda çalışan kurum ve kişileri büyütmek. Bugünkü etkinliğin, bu alanda farkındalığı artırmak ve herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi konusunda harekete geçmesini sağlamak için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Kentimiz İzmir Derneği, her biri genellikle İzmir’in renkli tarihi ve çeşitlilik barındıran kültürünün özgül yönlerine odaklanan kentsel hazine avlarını belirli aralıklarla düzenliyor. 2022 yılı etkinliği için SKA’ların tema olarak seçilmesine UNDP ile ortaklıkları vesile oldu ve faaliyetin mali desteğini de UNDP sağladı. Hazine avı etkinliklerinin her biri aylar süren titiz bir hazırlık gerektiriyor.

İzmir’deki etkinliğe, toplamda 79 takım halinde 315 kişi katılırken, 35 gönüllü de destek verdi. Tüm şifreleri 28 takım çözebildi. Birçok kategoride ödül verildi; en hızlı takım ödülünü ise SKA 17’nin temel fikrinin dayanışma olduğunu kavrayan ve oyunun en son şifresini çözmek için iş birliği yapan iki takım birlikte aldı.

“Yoksulluğun sona erdirilmesi, çevrenin korunması, iklim krizine karşı önlem alınması, refahın adil paylaşımı ve barışın sağlanması için işbirlikleri çok önemli” diyen Kentimiz İzmir Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce sözlerini şöyle tamamladı: “UNDP Türkiye ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklığımız, tüm katılımcılarımız ve gönüllülerimiz sayesinde, bu mesajı yüzlerce idealiste ulaştırmayı başardık, onlar da daha öteye taşıyacaklar.”

Leave a comment

Translate »