Skip to content Skip to footer

Yönetim Kurulu Başkanımıza Anlamlı Ödül

Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezler Platformu (ÜSİMP) Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Uğur Yüce’yi Onur Ödülü’ne layık gördü. Yüce, Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliği vizyonunun oluşumuna, işbirliği ortamının gelişimine ve yaygınlaşmasında uzun yıllardır yaptığı özverili, özgün çok yönlü ve etkin katkılar nedeniyle ödüle layık görüldü.

27 Kasım Çarşamba günü İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın elinden ödülünü alan Yüce,  “Bugün hayatımın en onurlu günlerinden birini yaşıyorum. Yapılan işler ve edinilen başarılar bireysel olamaz. Esasen burada onurlandırılan ve ödüllendirilen arkamızdaki güçtür.  EBSO’daki görevim sırasında Ege Üniversitesi rektörlüğünden ayrılmış, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nda büyük emekleri olan ve 1980-1989 yılları arasında EBSO Genel Sekreteri olarak görev yapmış, rahmetli ve sevgili hocam merhum  Prof. Dr. Yusuf Vardar’ın bizleri eğitmesi ve yönlendirmesi, arkamda Ege Bölgesi Sanayi Odası gibi köklü bir kurumun desteği olmasaydı, üniversite – sanayi işbirliğinin tesisi de mümkün olmazdı.” dedi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün kuruluşundaki meşakkatli süreçte emeği geçen merhum Prof. Dr. Erdal Saygın’ı da bu vesileyle andığını dile getiren Yüce, “Bugün burada, sizlerin huzurunda, değerli hocalarımı rahmetle ve minnetle yad ediyorum, layık görüldüğüm ödülü hem kurumum Ege Bölgesi Sanayi Odası hem de değerli hocalarım adına alıyor ve bir onur kabul ediyorum. Süreçte emeği geçen herkese ve ödül jürisine teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Uğur Yüce Bu Ödülü Neden Aldı?

  • 1986 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası’ndan Ersin Faralyalı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı seçilince, yönetimde başkan vekili olarak görev yapan Yüce, oda başkanlığına vekâlet etmeye başladı. O dönemde odanın genel sekreteri olan rahmetli Prof. Dr. Yusuf Vardar ve Ege Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yapan yine rahmetli Prof. Dr. Erdal Saygı’nın çok büyük katkılarıyla Türkiye’nin yönetmeliği resmi gazetede yayınlanan ve bu alanda ilk kurulan iş birliği olan USİGEM’in kurulmasında Uğur Yüce de yer aldı ve önemli rol oynadı.
  • Ege Bölgesi Sanayi Odası ile Ege Üniversitesi arasında imzalanan bu anlaşma, ertesi sene Uğur Yüce’nin odada resmen başkan olmasıyla; Türkiye’nin ilk Teknopark şirketinin yine Ege Üniversitesi kampüsü içinde kurulmasını sağladı.
  • Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanlığı sırasında Uğur Yüce, gönüllü olarak Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Gazetecilik son sınıf öğrencilerine öğretim görevlisi sıfatıyla ücreti yine fakülteye bağışlanarak tam 20 yıl boyunca ders verdi.
  • Gerek rahmetli Özal, gerekse rahmetli Demirel, Başbakanlıkları sırasında üniversiteler yasasında bir değişiklik yapılarak özel statülü üniversiteler kurulması yasası çalışmalarında yer aldı. Beş üniversite içinde Ege Üniversitesi de vardı. Bu kapsama alındı ama anayasa mahkemesi bu kanunu iptal edince bu sefer Türkiye’de MİT modeline uygun iki adet yeni üniversitenin kurulması için yapılan çalışmalarda bunlardan birinin İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olması ve üniversitenin geleceğini de düşünerek Urla’da çok geniş bir alanda kurulabilmesi için yapılan tüm çalışmalarda bizzat yer aldı.
  • 1990’lı yıllarda DEİK-Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığı sırasında Fransız firmalarının Türkiye’de birikmiş ofset tabir edilen borçlarının kapatılması için gerek Ege Üniversitesi Hastanesi’nin rehabilitasyonu gerek ise İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bir uydu uzay haberleşme merkezi kurulması için yapılan hibe çalışmalarında Fransız devletlerini ikna ederek Ege Üniversitesi’ne hastane bölümlerinin bütünü ile yenilenmesi için 20 milyon $, Yüksek Teknoloji Üniversitesi’ne de 10 milyon $ bağış sağlanması çalışmalarında bizzat rol oynadı.
  • Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün YÖK Başkanlığı sırasında, onun ricası ile üç ay için UlakNet ve UlakBim adındaki üniversiteler arası internet iletişimini sağlayan iki şirketin üç ay için yönetim kurullarına üye olup, şirketlerin hizmet sağlayıcı kuruluşlarla olan problemlerinin çözülmesi; UlakNet ile UlakBim çalışmalarının daha verimli hale getirilmesi için yapılan teknik çalışmalarda bizzat yer aldı.
  • Türkiye’de, teknoloji geliştirme bölgeleri yasası çıkması için yapılan çalışmalarda bizzat yer aldı ve bunlardan ilklerinden biri olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ndeki teknoloji geliştirme bölgesi şirketinin kuruluşuna ortak olarak katıldı; aynı zamanda yönetim kurulu üyeliği yaptı ve bu üyeliği halen devam ediyor.
  • Son 30 yılda Türkiye’nin hangi üniversitesinden gelirse gelsin o üniversite ile ilgili herhangi bir panel, sempozyum veya konferans vermek gibi tüm talepleri bizzat kendi imkanlarıyla karşılayarak pek çok üniversitenin çalışmalarında gönüllü yer aldı.

Leave a comment

0/5

Translate »