Skip to content Skip to footer

Anadolu Lezzetlerinin Peşine Düştük!

Kentimiz İzmir Derneği’nin geleneksel etkinliği Hazine Avı bu kez Terra Madre Anadolu fuarı ile birleşti; katılımcılarını Anadolu coğrafyasının eşsiz lezzetlerine, iyi, temiz ve adil gıdaya doğru bir yolculuğa çıkardı. Terra Madre Anadolu Lezzet Avı ismi ile düzenlenen etkinliğin katılımcıları, Kültürpark’ta heyecanlı bir maceraya ortak oldu.

4 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte, yaklaşık 200 kişi ile 45 takım yarıştı. Gizemli şifreler aracılığıyla Kültürpark’ın ve Terra Madre Anadolu Fuarı’nın belirli noktalarına dikkat çekilen etkinlikte, katılımcıların dünyanın en büyük gıda hareketi Yavaş Gıda (Slow Food)’yı daha yakından tanımaları sağlandı. 7’den 70’e her yaş gruptan katılımcının bulunduğu Terra Madre Anadolu Lezzet Avı, Kültürpark’ın Lozan Kapısı’nda kayıtlar alındıktan sonra başladı ve parkın içinde devam etti.

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) tarafından düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu yıl 91. kez kapılarını dünyaya açtı. 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını yaptığı İzmir İktisat Kongresi’nde temelleri atılan İEF gerçek bir yaşayan kültür mirası. Üstelik İEF bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve dünyanın en önemli gastronomi fuarlarından biri olan Terra Madre ile eş zamanlı olarak düzenleniyor.

Kentimiz İzmir Derneği gönüllülerinin destekleriyle hayat bulan etkinlikte tüm şifrelerini çözerek son noktaya belirli süre zarfında ulaşan takım sayısı 10 oldu. Daha sonra tüm katılımcılar Terra Madre Anadolu Fuarı’nın parçası olan Mutfak Şovu Sahnesi’ndeki ödül törenine katıldı. İlk üç takımın Halkın Bakkalı’ndan hediyeler kazandığı Hazine Avı etkinliği daha önce Kemeraltı, Basmane, Bergama, Kültürpark’ta fiziksel olarak, pandemi döneminde de 19 Mayıs teması ile çevrim içi olarak gerçekleştirilmişti. Dernek böylelikle sekizinci Hazine Avı etkinliğini düzenliyor ve gelecek aylarda da farklı temalar ile farklı noktalarda devam etmesi bekleniyor.

Terra Madre Anadolu Lezzet Avı’nın ödül töreni renkli dakikalara da sahne oldu. Yarışmanın ilk üç kazanan takımı, ödüllerini birbirinden özel isimlerden aldı. Lezzet Avı yarışmasını birinci sırada bitiren takım ödünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Tunç Soyer ile İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Neptün Soyer’in elinden aldı. Yarışmayı ikinci sırada tamamlayan takım ödülünü Şef Danilo Zanna’dan alırken üçüncülük ödülü sahibi takım ise ödülünü Sanatçı Okan Bayülgen ile Yazar Sahrap Soysal’ın elinden aldı.

Leave a comment

Anadolu Lezzetlerinin Peşine Düştük! - Kentimiz İzmir Derneği

Translate »